Kėdainių rajono Truskavos pagrindinėje mokykloje struktūriniai pokyčiai nuo šių metų rugsėjo pirmosios dienos nebus vykdomi. Mokykloje dar mažiausiai vieneriems metams lieka jungtinės klasės, įgyvendinant pradinio ugdymo programą, o įgyvendinant pagrindinio ugdymo programą – nepilnos klasės. Tam gegužės 29 dienos posėdyje buvo pritarė Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai.
Anksčiau priimtą Kėdainių rajono savivaldybė tarybos sprendimą – reorganizuoti Truskavos pagrindinę mokyklą į Šėtos gimnazijos skyrių, tenka koreguoti dėl to, kad Truskavos mokyklos bendruomenė kategoriškai nepalankią šiam sprendimui nuomonę išreiškė jau po tarybos sprendimo. Paaiškėjo ir papildomos aplinkybės. Rašant mokyklos tarybos posėdžio protokolą buvo padaryti svarbūs procedūriniai pažeidimai, nedalyvavo reikiamas mokyklos tarybos narių skaičius.
Truskavos pagrindinės mokyklos pertvarka, atsižvelgiant į mokykloje susiklosčiusią situaciją, buvo pradėta 2020 metų sausio 14 dieną. Buvo parengtos tinklo pertvarkos plano korekcijos, su kuriomis buvo supažindinta mokykla. Mokyklos taryba galėjo pritarti arba nepritarti pokyčiams. Iš mokyklos buvo gautas aiškus pritarimas mokyklos prijungimui prie Šėtos gimnazijos. Toks sprendimas ir buvo parengtas bei po ilgų analizių, diskusijų ir svarstymų patvirtintas taryboje.
Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius pamena visus per 30 jo darbo metų vykdytus svarbius pokyčius ir reformas, taip pat ir tinklo pertvarkos planus. Tokių buvo šeši.
„Visada buvo karštos ir sunkios diskusijos, tačiau tai yra pirmas kartas, kai diskusijos nesibaigia taikiu ir progresyvių sprendimu. Bendruomenės rašte, adresuotame rajono merui, yra pateikta ir klaidinančių faktų, su kuriais aš nesutinku. Be to, manęs, kaip savivaldybės švietimo politikos administratoriaus, vertinant pagrindinio ugdymo pasiekimų rezultatus netenkina balas 5, tačiau, deja, įvertinus septynerių metų duomenis, balai 4,6 ar 3,8 už pagrindinio ugdymo pasiekimus, pasirodo, tenkina bendruomenę“, ‒ Švietimo komiteto posėdyje apgailestavo skyriaus vedėjas.
„Aš esu už vaikus ir tik už vaikus. Bet kuris vaikas turi gauti kokybišką paslaugą. Mokiniams mes privalome sudaryti geriausias sąlygas, nes egzistuoja net ne vienas kaimas ir ne rajonas, o Lietuva. Esu už visų vaikų lygias galimybes visoje Lietuvoje“, ‒ dar Švietimo ir kultūros komitete apsisprendė nepritarti naujam sprendimo projektui Tarybos narys Tomas Bičiūnas.
Pagrindinė bėda, kad Truskavos pagrindinė mokykla ‒ vienintelė tokio tipo mokykla, kurioje mokinių mažėja. Šiuo metu joje mokosi tik 82 mokiniai. Pastaraisiais metais mokinių skaičius sumažėjo 30 proc. Tuo tarpu Labūnavos, Dotnuvos, Miegėnų ir Surviliškio pagrindinėse mokyklose vaikų skaičius nuo 2016 metų didėja arba išlieka stabilus. Truskavos pagrindinėje mokykloje yra 12,09 mokytojų etatų, o dirba 20 mokytojų. Tai reiškia, kad jiems nesudaromas visas krūvis. 12 mokytojų į darbą važinėja.
Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė posėdyje pasakė, kad savo nuomonės nekeis. „Mes priėmėme reikalingus ir perspektyvius sprendimus, tačiau nesitikėjau, kad kaimo bendruomenė žiūri tik atgal ir nenori savo vaikams geresnių galimybių. Kai išvežame savo vaikus į kitus rajonus, o mokykla lieka pustuštė, yra blogas ženklas. Labai išgyvenu dėl tokio trumparegiško požiūrio 21 amžiuje. Mokyklai būti ne uždarytai, o tapti gimnazijos skyriumi – perspektyvu. Gal ir išvykę vaikai sugrįžtų? Gaila, kad nėra atsparumo įtakoms ir baimėms. Tai rodo, kaip dar daug turime investuoti ne tik į mokyklą, bet ir į visuomenę“, ‒ sakė Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė.
Švietimo įstatymo 28 straipsnyje nustatyta, kad savivaldybė privalo turėti optimalų pradinio, pagrindinio, vidurinio ir neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo programų teikėjų tinklą, užtikrinantį asmenų ugdymąsi.
Nuo 2000 m. savivaldybės taryba patvirtinusi penkis bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo planus: 2001‒2003 m., 2003‒2006 m., 2006‒2012 m., 2012‒2015 m., 2016‒2020 m. Visi planai buvo ne kartą tikslinti: patvirtinta 10 pakeitimų, kurių tikslas yra švietimo kokybės gerinimas ir vis platesnių galimybių bei pasirinkimų suteikimas vaikams.
Kėdainių rajono savivaldybėje optimalus mokinių skaičius, tenkantis vienai mokyklai, yra 370 mokinių. Jonavos rajone ‒ 315, Kaišiadorių ‒ 307, Raseinių ‒ 291. Mokinių skaičius mažiausioje mokykloje pas mus yra 82 mokiniai, o štai Šilutės rajone ‒ 113, Raseinių ‒ 58, Utenos ‒ 69.
Prie mokyklų tinklo pertvarkos plano rajono taryba sugrįš po metų ir tuomet jis bus ruošiamas ateinantiems 4‒5 metams.