Vasara – puikus metas džiaugtis gamta, pievomis bei miškais, tačiau svarbu nepamiršti atsargumo, garantuojančio jūsų sveikatą. Gausiai žydinčioje, kvapnioje aplinkoje gali tykoti grėsmė – maisto ieškančios vapsvos, o jų atsikratyti nėra taip paprasta.
Svarbu išlikti atsargiems
Vasaros teikiami malonumai reikalauja daugiau atidumo. Leisdami laiką gamtoje galite netikėtai susidurti su geliančiais vabzdžiais, kurie neretai sukelia rimtų sveikatos problemų. Kokių priemonių imtis, kad apsisaugotumėte?
Būdami gamtoje, sode, prie vandens telkinių, pasirūpinkite priemonėmis, kurios padeda atbaidyti įkyrius vabzdžius. Vaistinėse galima įsigyti įvairių purškalų, tepalų ir kitų panašių produktų. Svarbu atkreipti dėmesį į preparato naudojimo instrukciją. Tai ypatingai aktualu vaikams.
Apsisaugoti padės šviesūs vienspalviai drabužiai. Vapsvas, kaip ir kitus zvimbiančius kenkėjus, labai traukia ryški apranga ir spalvoti aksesuarai, tad jei planuojate atostogas gamtoje, geriau nesipuošti.
Jeigu ketinate vykti į gamtą, stenkitės nenaudoti kvapnių losjonų, kremų, nesipurkšti kvepalais. Gardus kvapas, kaip ir ryškios detalės, labai vilioja vapsvas.
Valgymas gamtoje turi būti labai atsargus. Galite net nepastebėti, kaip į saldų gėrimą ar maistą įropos nelaukta viešnia, o rezultatai tikrai nenudžiugins. Vapsva, širšė ar bitė gali įgelti į veidą, burną, liežuvį, gomurį. Maisto produktus ir gėrimus laikykite saugiai uždarytus, o ledais ar vaisiais gardžiuokitės atidžiai.
Lizdų šalinimas – pavojų keliantis procesas
Sode ar namuose lizdus susisukusios vapsvos sukelia nejaukią ir pavojingą aplinką, todėl juos reikia naikinti nieko nelaukiant. Esminė klaida – užsiimti šiuo darbu patiems. Visgi vapsvų lizdo naikinimas reikalauja ypatingo dėmesio, reikiamų žinių ir net specialios aprangos. Netinkamu laiku prisiartinus prie vapsvų spiečiaus galima sulaukti agresyvaus puolimo. Be to, nevalia vaikyti ir gąsdinti vapsvų mosikuojant rankomis. Su ramybę drumsčiančiais vabzdžiais užtikrintai ir saugiai susitvarkys kenkėjų naikinimo tarnybos.
Nepavyko išvengti puolimo?
Reakcijos į vapsvų įkandimus yra labai individualus dalykas. Vieniems užtenka pašaldyti įkandimo vietą, o kitiems prireikia vaistų ir gydytojų pagalbos. Vis dėlto beveik visais atvejais vapsvų įgėlimą lydi skausmas, patinimas, niežėjimas ir kiti nemalonūs simptomai. Svarbiausia – stebėti nukentėjusio žmogaus organizmo reakciją, ir ryškėjant stipriai alergijai (atsiradus galvos svaigimui, dusuliui) nedelsiant kviesti medikus arba vykti į artimiausiai esančią gydymo įstaigą.