Vidaus reikalų ministerijos parengtas naujas Viešojo saugumo tarnybos (VST) pajėgų valdymo modelis, kuriuo siūloma integruoti tarnybą į Lietuvos policijos sudėtį, taip pat policijos struktūriniai pokyčiai, pereinant prie 5 apygardų principu, yra būtini ir ženkliai sustiprintų viešojo saugumo situaciją šalyje.
Akivaizdu, kad keičiantis saugumo situacijai, būtina ieškoti naujų, sisteminių sprendimų viešojo saugumo srityje, todėl reikia konsoliduoti viešąjį saugumą užtikrinančių tarnybų kompetencijas.
„Dabartinis teritorinis suskirstymas jau dabar trukdo efektyviai vykdyti policijos veiklą, pvz. tiriant tokias nusikalstamas veikas kaip narkotinių medžiagų platinimas, kas jau seniai peržengė ne tik rajonų ir apskričių, bet ir šalies ribas. Perėjimas prie darbo apygardų principu – tęstinis policijos pastarųjų metų vykdomų pokyčių žingsnis. Būtinas platesnis matymas, o tai galima padaryti tik koncentravus policijos pajėgas būsimose apygardose, kas stipriai prisidėtų tiriant ne tik šiuos, bet ir kitus sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. Kad tai efektyvu įrodo ir pasiteisino jau trejus metus vyksiantis Telšių-Šiaulių policijos apygardos eksperimentas. Sklandantis mitas apie naikinamus policijos komisariatus apskrityse neatitinka tikrovės, nes komisariatai ne tik, kad nebus naikinami, bet bus steigiami ir nauji policijos komisariatai (Alytuje, Utenoje, Marijampolėje, Tauragėje). Jie bus arčiau gyventojų, daugiau dėmesio pareigūnai galės skirti savo miesto gyventojų saugumo užtikrinimui, juose atsiras ir daugiau kiekybės ir kompetencijų, efektyviau tiriant nusikalstamas veikas“-teigia policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Viešojo saugumo tarnybos integracija į policiją sustiprins pačią tarnybą, kurioje nekomplektas siekia 35 proc. „Paprasčiausia būtų nieko nedaryti ir nematyti problemos. Bet žymiai sunkiau ieškoti sprendimų ir efektyvinti tarnybą. Esu įsitikinęs, kad tai tik sustiprintų tarnybą ir leistų jai veikti efektyviau-sako policijos vadovas.
VST funkcijų peržiūra parodė, kad unikalių funkcijų VST neatlieka, visos tarnybos vykdomos funkcijos yra dubliuojamos kitų Lietuvos statutinių institucijų, iš kurių net šešias vykdo Lietuvos policija. Besidubliuojančios funkcijos skirtingose įstaigose reiškia valstybės finansinių išteklių neefektyvų naudojimą, didesnę administracinę naštą.
Dar kartą pabrėžiame, kad integruota į policija, VST tęstų veiklą kaip atskiras juridinis asmuo ir išliktų kaip šalies ginkluotųjų pajėgų dalimi. Jų identitetas ne tik bus išsaugotas, bet ir būtų sustiprintas policijos analitinėmis kompetencijomis, kriminalinės žvalgybos galimybėmis, o pareigūnams būtų užtikrintos jų socialinės garantijos ir darbo užmokestis.
Labai svarbu ir tai, kad pagerėtų pareigūnų darbo sąlygos, atsirastų platesnės galimybės tobulėti, kelti kompetenciją ir daryti karjerą tarnyboje.