Ketvirtadienį Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) prie Vidaus reikalų ministerijos padaliniuose lankėsi Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Šalies vadovas, taip pat vidaus reikalų viceministras Česlovas Mulma dalyvavo pasieniečių sraigtasparnio išlydėjimo į tarptautinę operaciją ceremonijoje, vyko prie sienos su Baltarusija, lankėsi Padvarionių užkardoje ir Pasieniečių mokykloje Medininkuose.
Rugpjūčio 6 d. į Graikiją išskrenda pasieniečių sraigtasparnis „Eurocopter 135“. Viduržemio jūros regione organizuojamoje prieš nelegalią migraciją nukreiptoje operacijoje „Poseidon 2020 Jūra“ VSAT pareigūnai dalyvaus 3 mėnesius.
Prezidentas išlydėdamas pasieniečių įgulą iš Trakų rajono Paluknio kaime įsikūrusios VSAT Aviacijos valdybos bazės taip pat susipažino su bazės infrastruktūra, apžiūrėjo tarnybos naudojamus orlaivius.
Vėliau vadovai lankėsi prie sienos su Baltarusija esančioje VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Padvarionių užkardoje. Čia Prezidentui ir Vidaus reikalų viceministrui ir kitiems lydintiems asmenims buvo pristatyta pasieniečių naudojama sienos vaizdo stebėjimo sistema, pademonstruotos jos praktinės galimybės, parodyta VSAT pareigūnų turima ekipuotė bei kitos techninės priemonės, vyks kinologų bei tarnybinių šunų pasirodymas.
Prezidentas lankėsi ir Vilniaus rajono Medininkų kaime įsikūrusioje Pasieniečių mokykloje. Joje VSAT vadas Rustamas Liubajevas pristatė VSAT veiklą, svarbiausias funkcijas, statistinę informaciją, buvo papasakota apie pirminės grandies pasieniečių rengimą.
Apie FRONTEX operaciją
Numatoma, kad „Eurocopter 135“ bazavimosi vietoje Lesbo saloje, esant palankioms oro ir techninėms sąlygoms, leisis jau šeštadienį.
Operaciją „Poseidon 2020 Jūra” organizuoja Varšuvoje esanti Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra FRONTEX. Su ja suderintas konkrečias užduotis į nuolatinę bazavimosi vietą atskrisiančiam VSAT sraigtasparniui ir jo įguloms nustatys Graikijos pakrančių apsauga.
Daugiausiai pasieniečiams operacijos metu teks patruliuoti palei Graikijos – Turkijos sieną siekiant išsiaiškinti jos pažeidimo atvejus, nelegalių migrantų buvimo vietas ir kelius bei fiksuoti pažeidimus. Lietuvos pasieniečiai iš savo sraigtasparnio taip pat talkins kitoms tarptautinėms pajėgoms atliekant paiešką ir gelbėjimą jūroje.
Tokiose tarptautinėse operacijose Viduržemio jūros regione Lietuvos pasieniečių sraigtasparnių įgulos jau yra dalyvavusios nuo 2008-ųjų iki 2012 m. bei 2015–2019 m.
Šiemet rengiamoje operacijoje VSAT orlaivis planuoja dalyvauti iki lapkričio pradžios.