Artėja Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Jau tapo tradicija giedoti tautinę giesmę per šią šventę. Gieda ne tik profesionalūs kolektyvai ar atlikėjai, gieda žmonės susirinkę aikštėse, istorinėse vietose, prie paminklų. Lietuvos himnu ši giesmė tapo ne be ginčų ir svarstymų. Tautinės giesmės teksto ir muzikos autorius Vincas Kudirka – XIX a. visuomenės veikėjas, rašytojas, lietuvių tautinio atgimimo žadintojas.
Jo satyros kartais aktualiai nuskamba ir mūsų laikais. Absurdas visais laikais įžūliai veržiasi į visuomenės gyvenimą. Visuomeninė veikla, užleisti tautinės kultūros arimai, noras integruoti tarptautines tendencijas skatino tautos šviesuolius būti universaliais. V. Kudirka yra parašęs nedidelių muzikos kūrinių. Tautiška giesmė nėra jo visai originalus muzikos kūrinys. Muzikos žinovai kritikavo tautinę giesmę, nes vieni girdėjo M. Glinkos operos Žiznj za caria motyvus, kiti įžvelgė tapatumo su S. Moniuškos operos „Halka“ melodija,. 1917 m. spalio 25 dienos Lietuvos aide buvo išspausdinta “ buvusio Pulko muzikanto” replika, kad Tautiškos giesmės melodija, ne kas kita, kaip leibgvardijos Preobražensko pulko maršas.
Tautinę giesmę gynė Mikas Petrauskas. Jo nuomone, todėl, kad V. Kudirka nebuvo muzikos teoretikas, vadovavosi jausmais dėl to jam įtaką dare tai, kas buvo girdėta. Jis akcentavo, kad melodija itin dera su žodžiais ( Jaunoji Lietuva1915. Nr 1)
Su Tautiška giesme konkuravo A. Baranausko „Tu, Lietuva, tu mieliausia mūsų motinėlė”, Maironio „Kur bėga Šešupė”, „Užtrauksim naują giesmę, broliai”, „J. Zauerveino” „Lietuviais esame mes gimę.”
Pirmą kartą giesmė buvo išspausdinta 1898 m. Varpo Nr. 6. Tai dar buvo spaudos draudimo metai.
Pirmą kartą ji viešai buvo sudainuota 1905 m., ją atliko M. Petrausko vadovaujamas choras Vilniuje miesto teatre lietuvių visuomenės surengtame vakare.
Lietuvos himnu tautiška giesmė paskelbta 1919 m. Lietuvai netekus valstybingumo, 1944 – 1950 m. ji dar buvo Sovietinės Lietuvos himnu. Vėliau iki tautinio atgimimo laikotarpio buvo draudžiama. Tačiau žinoma, kad ji buvo giedama, nepaisant draudimų, ji viešai skambėjo 1956 m. Vėlinių įvykių metu Kaune, apie 1977 m. per Jonines Kernavėje, 1987 m. mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo. 1988 m. prieš atkuriant Lietuvos nepriklausomybę, himnu vėl tapo „Tautiška giesmė“. (https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_himnas)